Witamy na stronie Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie

Bulietyn Informacji Publicznej
przejdź na nasz profil na Facebook przejdź na nasz profil na Twitter przejdź na nasz profil na Instagram
Logo MORiS
Baner - zdjęcia obiektów moris

Historia Chorzowskiej Ligi Futsalu

Zaczęło się od wyzwania rzuconego przez grupę miłośników piłki nożnej z ulicy Wandy. Latem 1984 roku rozegrano turniej im. Antoniego Piechniczka. Pomysł wypalił, więc w kolejnym roku stworzono ligę, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez sportowych w naszym mieście. Obecnie – tydzień w tydzień – gra w niej około 500 piłkarzy!

Latem 1984 roku na łamach „Gońca Górnośląskiego” Andrzej Konsek przedstawił pomysł organizacji wakacyjnego turnieju szóstek piłkarskich. Patronem imprezy został Antoni Piechniczek, ówczesny selekcjoner reprezentacji Polski. Do „Pucharu Piechniczka” zgłosiło się 28 drużyn. Rozgrywki ruszyły pełną parą 28 lipca 1984. 18 sierpnia rozegrano decydujące mecze na żużlowym boisku w ogródku jordanowskim przy ul. Styczyńskiego. Zwyciężył zespół MKS Wanda Chorzów, w składzie: Marian Masny, Krzysztof Szlosarek, Ignacy Pockaj, Tadeusz Biliński, Piotr Mecler, Piotr Tryjanowski, Marek Wawrzyniak oraz Andrzej Konsek.

Turniej wypalił, zaczęto więc myśleć o tym, by rywalizację przedłużyć i przekształcić w regularne rozgrywki ligowe. Start Chorzowskiej Ligi Szóstek Piłkarskich zaplanowano na kwiecień 1985, a zaproszono do nich wyłącznie drużyny z Chorzowa. Zgłosiły się 34 drużyny. Drużynę mistrza, Oazę Naprzód, tworzyli zawodnicy z Osiedla 25-lecia PRL w Chorzowie Batorym: Kazimierz Krupa, Krystian Mikolaszek (kapitan), Leszek Partyka, Zbigniew Golik, Marek Zdebel, Marek Rezler, Jan Christ, Andrzej Ficek, Roman Łuczyński, Ryszard Mikolaszek oraz Andrzej Nowak.

Po „przejściowym” roku 1985 liga była już podzielona – na dwie klasy rozgrywkowe. Nie przeszkodziło to Oazie obronić tytuł mistrzowski. Ważną nowinkę wprowadzono w 1987 roku. Do udziału zaproszono drużyny z Siemianowic Śląskich i Świętochłowic. Nazwa ligi pozostała jednak bez zmian. Stworzono III ligę (z dwiema grupami) oraz doszło do zmiany areny – I liga przeniosła się na boisko Azotów przy ul. Harcerskiej. FC Kryzys został nowym mistrzem. Jego trzon stanowili pracownicy Rejonowego Urzędu Poczty w Chorzowie. Najdłuższy sezon w historii ligi rozpoczął się wiosną 1989 roku, a zakończył ponad rok później. Celem było przejście z systemu rozgrywania meczy wiosna – jesień na terminy jesień – wiosna.

Od sezonu 1990/91 każdy zespół „stracił” po jednym zawodniku. Dlaczego? Bo liga szóstek stała się ligą piątek! Powodem były niewielkie rozmiary boiska przy ul. Bałtyckiej, gdzie zaczęto rozgrywać mecze. Od sezonu 1992/93 „piątki” pod swoje skrzydła przejął Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu.

Gdy w 1993 roku Słowiana zdobyła pierwsze mistrzostwo, nikt pewnie się nie spodziewał, że oto rodzi się nowa potęga. Zespół zdobył trzy tytuły z rzędu. Do rozgrywek I ligi sezonu 1996/97 zgłosił się Clearex, zaś do II ligi – Marex. Odtąd było o nich głośno. Pierwszy zespół Cleareksu sięgnął po mistrzostwo. Drużyna była fundamentem tworzącej się potęgi, która później pięciokrotnie zdobyła mistrzostwo Polski w futsalu.

Sezon 1999/2000 był ostatnim na boiskach otwartych. Powody takiej decyzji były przynajmniej dwa: po pierwsze – podniesienie komfortu rozgrywek, po drugie – zmiana orientacji na futsal. Piłka nożna pięcioosobowa w naszym kraju prężnie się rozwijała, chorzowskie zespoły walczyły w lidze ogólnopolskiej. O zmaganiach pod dachem pisał już nowy patron rozgrywek, tygodnik „Chorzowianin”. Pierwszym halowym mistrzem Chorzowa został Klimzowiec. Pod dachem dobrze wiodło się również Mareksowi. Zdobył dwa mistrzostwa z rzędu, bijąc kilka rekordów. W sezonie 2002/03 stracił tylko dwa punkty (za remis). Natomiast rok później wywalczył największą w historii liczbę „oczek” – 75 (25 zwycięstw i 3 porażki).

Warto zauważyć, że sezon 2005/06 był pierwszym, w którym zreorganizowano rozgrywki. Zespoły najpierw grały pierwszą rundę (każdy z każdym, 15 spotkań), po której następował podział na grupy: mistrzowską i spadkową (po 8 drużyn). W ich ramach odbywa się jeszcze siedem kolejek – razem każdy zespół rozgrywał 22 mecze.

W styczniu 2007 roku liga zmieniła nazwę – Chorzowska Liga Futsalu to brzmi dumnie! Rozgrywki zostały także rozszerzone o Puchar Ligi. Corocznie finał PL połączony jest z uroczystym zakończeniem sezonu. W maju 2014 roku, aby uczcić 30-stolecie ligi, rozgrywki Pucharu Ligi odbyły się w formie jednodniowego turnieju na otwartym boisku. Formuła nawiązywała do historycznego turnieju pod patronatem Antoniego Piechniczka, który dał początek ChLF. Na boisku trawiastym przy ulicy Pokoju najlepsi okazali się zawodnicy Budoserwisu.

Ligowe podium

Boiska otwarte

Hala

Puchar ChLF

Puchar ChLF tradycyjnie stanowi „przedłużenie” ligowych zmagań. Biorą w nim udział wyłącznie drużyny występujące w „naszej lidze” w danym sezonie. Mecze odbywają się już po zakończeniu rozgrywek ChLF. Po raz pierwszy rywalizacja o Puchar Ligi miała miejsce w 2007 roku. Corocznie finał PL połączony jest z uroczystym zakończeniem sezonu. Do tej pory nikt Pucharu nie obronił, a zdobywały go następujące zespoły: Rurex, WSB, Silesia, Schenker, Marex, Ekspert i ponownie WSB.

W maju 2014 roku, aby uczcić 30-stolecie ligi, rozgrywki Pucharu Ligi odbyły się w formie jednodniowego turnieju na otwartym boisku. Formuła nawiązywała do historycznego turnieju im. Antoniego Piechniczka, który dał początek ChLF. Na boisku trawiastym przy ulicy Pokoju najlepsi okazali się zawodnicy Budoserwisu.

Zdobywcy pucharu od 2015:

baner chlf

Grupa na Facebooku: