MORiS ma 20 lat!
2012-04-02Dokładnie 1 kwietnia 1992 roku chorzowska Rada Miasta przyjęła uchwałę, na mocy której powołano do życia Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu. I choć data kojarzy się z robieniem żartów, to zupełnie poważnie stwierdzamy, że minęły już dwie dekady…
MORiS rozpoczynał swoją działalność od jednego obiektu przy ul. Bałtyckiej (aktualnie ul.Odległa 5), a powstał na bazie Zarządu Miejskiego TKKF. Głównym inicjatorem stworzenia Ośrodka był ówczesny wiceprezes ZM TKKF Janusz Stachowski. Celem powołania MORiS-u przez władze Chorzowa było przede wszystkim poprawienie jakości bazy sportowej w mieście oraz uaktywnienie działalności rekreacyjno-sportowej. Przełomowym momentem dla rozwoju Ośrodka okazało się przekazanie w 1996 r. przez włodarzy miasta, hali sportowej przy ul. Dąbrowskiego 113. Obiekt, który wcześniej należał do Huty Batory, przeszedł generalny remont i stał się główną siedzibą Ośrodka oraz miejscem wielu ważnych wydarzeń w historii chorzowskiego sportu.
Aktualnie hala przy ulicy Dąbrowskiego to jeden z najlepiej wyposażonych obiektów sportowych na Śląsku. Do dyspozycji jest hala główna, gdzie odbywają się m.in.: mecze ligowe w piłce ręcznej, siatkówce, koszykówce i futsalu. Ponadto, obiekt dysponuje pełnym wyposażeniem szkoleniowym: treningowa sala gimnastyczna, salka do zajęć ruchowych (step, aerobic, callanetics, tae-bo), siłownia, sauna, sale konferencyjne, gabinet odnowy biologicznej. Niemal wszyscy, którzy po raz pierwszy pojawiają się w hali przy ul. Dąbrowskiego podkreślają jej „wyjątkowość”. Kameralna, ale jednocześnie z niepowtarzalną atmosferą dla widowni na ponad 1000 osób. Prosta architektonicznie, ale bardzo funkcjonalna choćby pod kątem organizacji imprez. Co ciekawe, projekt hali także jest szczególny, bo powstał na bazie podobnego obiektu w dawnej Czechosłowacji. W naszej hali gościli m.in. uczestnicy finału Ligi Światowej siatkarzy, wielokrotnie rozgrywano Międzynarodowy Turniej o Puchar Śląska w piłce ręcznej kobiet; ponadto organizowane są występy gwiazd polskiej estrady podczas Chorzowskiej Biesiady Rocznicowej.
W 1996 r. MORiS przejął w zarząd następne obiekty: stadion lekkoatletyczny przy ul. Lompy, korty tenisowe oraz boisko piłkarskie przy ul. Filarowej. Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju sportu w mieście było oddanie do użytku Kompleksu Sportowego „Hajduki” przy ul. Granicznej (grudzień 2000). Natomiast od 2005 roku, MORiS stał się gospodarzem na stadionie przy ul. Cichej oraz na terenie kompleksu boisk przy ul. Wolności. „Kresy” – bo tak nazywa się kuźnia piłkarski talentów, to obecnie: dwa boiska trawiaste oraz nowoczesne boisko ze sztuczną nawierzchnią. To już drugi tego typu obiekt zarządzany przez MORiS. Rok wcześniej także pełnowymiarowe, całoroczne boisko ze „sztuczną trawą” powstało przy ul. Filarowej.
Kolejnym „nabytkiem” Ośrodka jest lodowisko przy ul. Katowickiej – obiekt sezonowy, ale niezwykle popularny. W swoim pierwszym sezonie (grudzień 2006 – marzec 2007) „ślizgawkę” odwiedziło 21 tysięcy osób! W kolejny frekwencja była jeszcze wyższa. Trudno się jednak dziwić, bowiem w Chorzowie jazda na łyżwach i bale na lodzie organizowane przez MORiS na terenie kąpieliska Fala, zawsze cieszyły się wielką popularnością. Od września 2011 roku MORiS „wypłynął” na szerokie wody za sprawą basenu przy ul.Granicznej 92. Ośrodek przejął w zarząd pływalnię, i teraz dba całościowo o Kompleks Sportowy „Hajduki”.
Od 2005 roku dyrektorem MORiS-u jest Alina Zawada, która skutecznie kontynuuje pracę Janusza Stachowskiego, a systematyczną poprawę bazy treningowej w Chorzowie zauważają znawcy sportu w całym kraju. Z pewnością nie byłoby rozwoju naszego Ośrodka, gdyby nie ogromne wsparcie władz i samorządu Chorzowa.
Wszystkie obiekty MORiS-u mają dłuższą, bądź krótszą historię. Każdy z nich ma niepowtarzalny klimat i specyfikę Wszystkie są na bieżąco modernizowane i udoskonalane. I wszędzie, liczy się Sport i Rekreacja, Rekreacja i Sport!