Witamy na stronie Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie

Sauny na MORiSie

Spędzanie wolnego czasu „rekreacyjnie i na sportowo” stało się bardzo popularne. To widać na basenie, w siłowniach czy w salach aerobiku, również na naszych obiektach: w Centrum Rekreacji i Wdzięku oraz w Kompleksie Sportowym „Hajduki”. Poza aktywnymi ćwiczeniami, dobrym sposobem na regenerację sił, chwile odpoczynku i… przemyśleń jest wizyta w saunie. Największymi zaletami tego miejsca są kameralność i temperatura przy której „nic nie trzeba robić”. Pobyt w saunie zalecany jest nie tylko ze względów rekreacyjnych, ale też na walory zdrowotne: skutecznie poprawia krążenie, jest sposobem na przewlekłe choroby na przykład napięcie mięśni grzbietu, zapalenie stawów a także ogólne wskazania dla poprawy wydolności oraz jako środek hartujący przy obniżonej odporności. Sauny najpopularniejsze są w Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, a także w Rosji. W naszym kraju też nie brakuje chętnych wylewania potów „bez wysiłku”.

Na terenie obiektów Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie znajdują się 4 sauny (wszystkie sauny są wyposażone kompleksowo w szatnię oraz węzeł sanitarny): – w Centrum Rekreacji i Wdzięku przy ul. Dąbrowskiego 113 – pn-pt w godz. 10:00-22:00, sb w godz.10:00-18:00 – w budynku na terenie stadionu miejskiego przy ul. Lompy – w godz. 10:00-21:30 – w budynku sali gimnastycznej przy ul. Odległej – pn, wt, czw, pt 19:00-22:00; śr 18:00-22:00; sb 14:00-22:00; nd 10:00-22:00 – na basenie przy ul. Granicznej – pn-pt od godz. 15:00, sb-nd od godz.10:00 W celu rezerwacji sauny prosimy o kontakt z konkretnym obiektem!

Cennik: – Jednorazowa wizyta – wynajęcie sauny na 1 godz. kosztuje 27 zł – Karnet obejmujący 5 wejść 103 zł – Sauna przy ul. Granicznej dostępna dla klientów basenu

Warto wiedzieć, że: – Jedno wejście do sauny powinno trwać ok. 5-15 minut, lecz całkowity czas nie powinien przekraczać 30 minut dziennie. Jednak nie więcej niż 3 razy w tygodniu. – Po każdym wyjściu z sauny należy wziąć prysznic naprzemienny zimną-gorącą wodą i odpocząć 10-15 minut. – Przebywając w saunie nie należy pić napojów. – W czasie przebywania w saunie nie wolno smarować ciała lub twarzy żadnymi kremami, gdyż powoduje to zmniejszenie powierzchni ciała, która wydala pot. – W okresie korzystania z sauny nie należy dużo jeść, a także pić kawy i alkoholu. – Do sauny najlepiej wchodzić ok. 2 godz. po posiłku. – Jeżeli nogi lub ręce są zimne – ogrzać je przed wejściem. – Nie wchodzić do sauny w stresie i zmęczeniu – zbytnie obciążenie serca oraz mniejsza skuteczność. – Wytrzeć ciało przed wejściem – kropelki na skórze mogą poparzyć (dotyczy sauny suchej). – Do sauny nie powinny wchodzić osoby z nadciśnieniem, infekcją, przeziębieniem, gruźlicą lub astmą, po przebytym zawale mięśnia sercowego lub innych chorób serca – Najlepiej korzystać po konsultacji z lekarzem!

Aktualności:
Archiwum aktualności