Witamy na stronie

Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie

Bulietyn Informacji Publicznej
przejdź na nasz profil na Facebook przejdź na nasz profil na Twitter przejdź na nasz profil na Instagram
Logo MORiS
Baner - zdjęcia obiektów moris

(2017-10-04) W Pławniowicach walczyli o Puchar Prezydenta

19 załóg ścigało się nad zalewem w Pławniowicach. W regatach wystartowały drużyny zawodowe i amatorskie.

- To regaty dla pasjonatów żeglarstwa i amatorów. Organizujemy je już po raz siódmy. Podejrzewam, że jest to jedyna taka impreza na Śląsku. Dlatego każdy, kto ma ochotę się pościgać z najlepszymi przyjeżdża właśnie tutaj – mówi Marcin Zdebik, komandor Stowarzyszenia Żeglarskiego „Szkwał”, organizator regat.

Puchar Prezydenta Miasta Chorzowa w klasie Omega Standard i Omega Turystyczna to zarazem finał Pucharu Śląska i Pucharu Pławniowic.

– Pogoda i frekwencja dopisała. Akwen nie jest zbyt wielki, ale czasem wieje mocno. A to jest najważniejsze. Musi być wiatr i słońce, wtedy mówi się o idealnej, żeglarskiej pogodzie – uśmiecha się Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. I dodaje, że cieszy go coraz większe zainteresowanie tym sportem w naszym mieście. – Nasza chorzowska załoga zdobywa najlepsze miejsca. Dla nas jest to forma promocji. Jesteśmy już znani z tego, że mamy żeglarzy i swoją łódkę – dodaje. Załoga łódki pod banderą Chorzowa z tegorocznych wyników jest zadowolona.

– Niemal w każdy weekend byliśmy na wodzie. Wywalczyliśmy drugie miejsce w Pucharze Polski. Zdobyliśmy Puchar Śląska w klasie Omega. Walczyliśmy dzielnie o każdy punkt, do samego końca. Zdarzały się porażki, ale nasza załoga szybko się z nich podnosi – mówi Rafał Kuszka członek ekipy z łódki „Chorzów”.

Nad zalewem w Pławniowicach po raz pierwszy ścigała się Magdalena Szyszkowska. Właśnie zdobywa żeglarski patent, chociaż po większych i mniejszych wodach pływa od dziesięciu lat. – W końcu zdecydowałam się sama wziąć za ster – śmieje się. – W tym wszystkim jest wolność. Człowiek płynie i nic więcej go nie interesuje. To właśnie jest super – dodaje.

Większe doświadczenie i kilka własnych łajb ma Wojciech Dudwał. – Dwa lata temu kupiłem stary jacht i dwa lata go remontowałem. Jak wypłynąłem nim na międzynarodowe regaty do Szczecina i zająłem czołowe miejsca to nikt nie wierzył, że jestem ze Śląska. Niedawno kupiłem kolejny jacht, bo łajby przychodzą do mnie same, będę go remontował, a w przyszłym roku przeoram nim Bałtyk – śmieje się. O żeglarstwie mówi tak, jak Magda. – To wolność. Można płynąć na koniec świata.

Prezydent Chorzowa nie ukrywa, że regaty w Pławniowicach są wielkim wydarzeniem. – Zawsze jest tu mocna konkurencja. Można zmierzyć się z silniejszymi załogami i z nimi powalczyć - mówi. – Sam też żegluję. Dla mnie jest to forma odreagowania stresu. Na wodzie mogę się zrelaksować i długo wypoczywać – dodaje.

- Regaty w Pławniowicach zawsze organizowane są na wysokim poziomie. To bardzo dobra impreza – podsumowuje Rafał Kuszka.

Tekst: www.chorzowianin.pl

powrót

Wyróżnione aktualności:przejdź na stronę szkółka pływacka morsiki
przejdź na stronę honorujemy karty sportowo-rekreacyjne
przejdź na stronę karta dużej rodziny

Partnerzy

 • przejdź na stronę Chorzów miasto
 • przejdź na stronę chorzowianin
 • przejdź na stronę comtv
 • przejdź na stronę chorzowtv
 • przejdź na stronę decathlon katowice
 • przejdź na stronę hotelscombined
 • przejdź na stronę laserhouse
 • przejdź na stronę kontento
 • przejdź na stronę chśpwik
 • przejdź na stronę tubachorzowa
 • przejdż na stronę www.dieta.pl
 • przejdź na stronę jestemfit